drugi obieg rzeczy z dodatkiem DOBRA - lista sklepów charytatywnych w Polsce
14.jpg

 

Sklepy charytatywne to zdecydowanie mój ulubiony rodzaj sklepów z rzeczami z drugiej ręki. Poza oczywistym aspektem ekologicznym dodatkowo, a może przede wszystkim mają one wartość dodaną w postaci dobra. Kupując w nich lub oddając swoje rzeczy pomagamy prowadzącym w realizowaniu celów jakie ma ich fundacja lub stowarzyszenie. Wybierając konkretny sklep sami wiec decydujemy jakie działania chcemy wspierać.

Możemy pomagać na dwa sposoby. Pierwszy to po prostu kupując w tym sklepie. Drugi to przynosząc rzeczy, które nam są niepotrzebne ale ciągle są w bardzo dobrym stanie i mogą jeszcze komuś posłużyć. Te rzeczy sklep wystawia na sprzedaż by inni klienci mogli je kupić. Niektóre ze sklepów część darów przekazują potrzebującym ale to już bardzo zależy od obszaru w jakim działa fundacja lub stowarzyszenie, które sklep prowadzi. To świetny i łatwy sposób na pozbycie się niepotrzebnych rzeczy. Wystarczy zapakować i zawieźć. W niektórych przypadkach można też po prostu wysłać paczkę z rzeczami do sklepu.

 

fot. Kopalnia Sklep Charytatywny

 

Jakie rzeczy możemy oddawać?

Najważniejsze by były w naprawdę dobrym stanie. Jeśli są to ubrania to nie mogą być poplamione czy dziurawe. Idealnie jakby były uprane przed oddaniem a nie przesiąknięte zapachem wilgotnej piwnicy. Jeśli zabawki to kompletne. Czyli rzeczy takie, żeby od razu można je było wstawić na półkę sklepową.

Sklepy najczęściej przyjmują: odzież damską, męską, dziecięcą, buty dodatki, bibeloty, książki, zabawki, artykuły i akcesoria sportowe, artykuły domowe, zastawę, koce, poduszki dekoracyjne, narzuty, małe RTV/AGD, małe meble. O większe lepiej dopytać bo nie zawsze w sklepie jest miejsce by je eksponować i trzymać.

Sklepy rzadko przyjmują bieliznę, chyba że jest nowa z metkami, z pościelą i ręcznikami bywa bardzo różnie. Tu pewnie musicie sami ocenić w jakim jest stanie i czy chcielibyście jej używać po kimś innym.

Z mojego doświadczenia wynika, że zawsze zanim pojedziemy do sklepu z bagażnikiem wypakowanym po dach lepiej najpierw zadzwonić lub napisać i dopytać czy przyjmą rzeczy, które chcemy zawieźć. To najczęściej zależy od tego czy widzą szansę by je sprzedać dlatego zimą raczej nie chcą letnich ubrań a latem zimowych.

Sklepów charytatywnych w Polsce jest jeszcze dość mało. Mam nadzieję, że ich liczba będzie rosła. Żeby było Wam łatwiej je znaleźć stworzyłam listę, którą znajdziecie poniżej. Postaram się ją regularnie uaktualniać. Jeśli zauważycie jakiś błąd lub znacie sklep, którego tu nie ma dajcie mi koniecznie znać (możecie pisać na maila kontakt@potrzebne.pl, przez FB lub IG)

Niektóre z tych sklepów znam osobiście. Część rzeczy, które odnawiamy lub przerabiamy pochodzą właśnie z nich. Zdecydowana większość adresów została wyszukana przeze mnie w sieci. Do kilku pisałam z dodatkowymi pytaniami jeśli nie mogłam znaleźć jakiejś informacji na stronie wiec wszystko powinno być w miarę sprawdzone.

 


CZĘŚĆ 1. SKLEPY ONLINE

(jeśli sklep istnieje też stacjonarnie to dokładniejszy opis znajdziecie w części 2)

 

Tyle tego

można kupić ubrania i akcesoria damskie, trochę dodatków do domu. Sklep działa na rzecz Stowarzyszenia Kurka Wodna, którego celem jest jest zachowanie, ochrona i odtwarzanie środowiska naturalnego oraz przeciwdziałanie negatywnym aspektom antropopresji. W tej chwili zbierają środki na uruchomienie w Katowicach Centrum Drugiego Obiegu (mocno trzymam kciuki za ten projekt!) tam też planują mieć swój sklep stacjonarny.

Na razie jeśli chcesz im przekazać rzeczy to napisz maila/wiadomość na FB lub IG i na pewno jakoś się dogadacie.

UPDATE: Sklep działa już też lokalnie w Katowicach na ul. Morcinka 3a.

 

Sklepowisko 

sklep lokalnie działający w Warszawie sprzedaje też za pośrednictwem OLX https://sklepowisko.olx.pl/

 

FAZA Charity Shop 

działa lokalnie w Bielsku Białej i Katowicach.

 

Sklep Fundacji Rething 

lokalnie pod nazwą LEPSZY KLIMAT sklep działa w Częstochowie

  

Kopalnia Sklep Charytatywny

lokalnie działa w Warszawie, a na stronie Fundacji Salomon, która go prowadzi znajdziecie link do ogłoszeń sprzedażowych na OLX.

UPDATE - ogłoszeń na olx chwilowo jest tylko kilka.

  

Sklep Charytatywny Fundacji Forani 

stacjonarnie działa w Warszawie, online sprzedaje na Allegro https://allegro.pl/charytatywni/fundacja-forani/cele/obudz-w-sobie-aniola-i-wesprzyj-poszkodowanych-w-wypadkach-2 

 

Licytacje charytatywne lub bazarki 

jest ich całe mnóstwo na przykład na Facebooku. Niektóre mają kilkaset członków a inne kilkadziesiąt tysięcy.  Nie są to standardowe sklepy ale wszystkie działają mniej więcej w ten sam sposób. Członkowie wystawiają na licytację przedmioty lub usługi. Osoba, która złoży najwyższą ofertę przelewa pieniądze na wspólny cel (np. zbiórkę na stronie siepomaga.pl, konto fundacji itp.). Czasem dodatkowo musi zapłacić za przesyłkę ale taka informacja powinna być podana w treści aukcji. 

Jest to też dobry sposób na pozbywanie się rzeczy, które nam już się nie przydadzą jednak wymaga dodatkowego zaangażowania. Trzeba każdej rzeczy zrobić zdjęcie, opisać przedmiot a później po zakończeniu licytacji wysłać. Oczywiście satysfakcja jest bo wiecie, że poświęcacie swój czas na coś co ma sens. Pamiętajcie tylko, żeby weryfikować i sprawdzać czy faktycznie fundacja, na której konto przelewane są pieniądze ze zbiórki istnieje. Najłatwiej to zrobić na stronie KRS.

 

CZĘŚĆ 2. SKLEPY STACJONARNE

 

BIAŁYSTOK

Sklep Stowarzyszenia MY DLA INNYCH ul. Antoniuk Fabryczny 34 

Miejsce zatrudniające osoby z niepełnosprawnością. Sklep przyjmuje wszystkie standardowe przedmioty poza dużymi meblami i sprzętami.

 


BIELSKO BIAŁA

FAZA Charity Shop ul. Barlickiego 11

prowadzony przez Fundację FAZA, która powstała w 2019 roku w celu niesienia pomocy zwierzętom oraz wszystkim istotom żywym, które znajdują się w potrzebie, a także podejmowanie działań na rzecz łagodzenia ich cierpień.

Przyjmują czyste i zadbane ubrania, torebki, buty, płyty z muzyką, filmy, ceramikę, biżuterię, elektronikę i inne skarby, których już nie potrzebujecie, a które mogą przydać komuś innemu. Sklep online https://fundacjafaza.pl/esklep/kategoria/charity-shop/

 

CHORZÓW

Pod Dobrym Aniołem ul. Rynek 12. 

Sklep wspiera organizacje pomocowe działające na terenie Chorzowa i okolic między innymi Dzienny Dom Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych, Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, Schronisko dla Zwierząt, a oprócz tego angażuje się w pojedyncze akcje charytatywne.

Przyjmuje i sprzedaje odzież damską i dziecięcą (zgodną z aktualną porą roku) oraz buty, torebki, biżuterię, książki, płyty, gry, małe RTV I AGD itp.

 

CZĘSTOCHOWA

LEPSZY KLIMAT ul. Szymanowskiego 1 

prowadzony przez Fundację Rething, która przeciwdziała zmianom klimatu oraz zanieczyszczeniu plastikiem. Poza produktami z drugiej ręki, które sklep pozyskuje od darczyńców sprzedają także przedmioty pomagające żyć zgodnie z ideą zero waste. A więc znajdziecie tam woreczki, torby wielorazowe, myjki itp.

Sklep dostępny też online https://fundacjarething.pl/shop/

 

KATOWICE

Sklep fundacji FAZA ul. Henryka Sienkiewicza 4 

to drugi sklep tej fundacji, pierwszy znajduje się w Bielsku-Białej

 

Tyle Tego Sklep Społeczny ul. Morcinka 3a

to lokalny odział wcześniej działającego jedynie online sklepu opisanego wyżej.

 

KRAKÓW

Sklep Charytatywny Kraków - działa obecnie w 3 lokalizacjach:

  • Wielopole 18A
  • Kawaleryjska 28
  • Karmelicka 52

prowadzi je Fundacja Inicjatyw Lokalnych i Ekonomii Społecznej. Sklepy są miejscem rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Chętnie przyjmują odzież, buty, torebki i inne dodatki, biżuterię, zabawki, książki, elektronikę, artykuły do wnętrze, artykuły dekoracyjne, artykuły kuchenne, małe meble.

 

POZNAŃ

Magazyn Dobra ul Święty Marcin 47 Pasaż Różowy

prowadzony przez Fundację Magazyn Dobra sklep działa w trochę inny sposób niż wszystkie inne z listy. Przyjmuje praktycznie wszystko poza odzieżą (!). Zysk ze sprzedaży darów przekazuje organizacjom udzielającym bezpośredniej pomocy potrzebującym, które mają siedzibę na terenie Poznania i Powiatu Poznańskiego. Beneficjent sklepu wybierany jest raz na kwartał na profilu facebookowym na zasadzie głosowania. Każdy też może zgłosić swoją propozycję beneficjenta. Ten oczywiście musi spełniać pewne wymagania.

 


SZCZECIN

UPDATE: Nowy sklep Fundacji Sue Ryder Pl. Lotników 7

więcej o Fundacji piszemy poniżej :) 

 

WARSZAWA

Sklepy Fundacji Sue Ryder to 6 lokalizacji w Warszawie:

  • Bielany (al. Zjednoczenia 1)
  • Mokotów (ul. Stępińska 3)
  • Śródmieście (ul. Bagatela 15/lok. U2)
  • Śródmieście/Westfield Arkadia (al. Jana Pawła II 82)
  • Wola (ul. Wolska 46/48/lok. U6)
  • Żoliborz (ul. Mickiewicza 18B)

Sklepy przyjmują praktycznie wszystko co nie jest zniszczone i może komuś służyć dalej, poza niektórymi wyjątkami. Dokładne informacje można znaleźć na stronie internetowej. Fundacja swoimi działaniami niesie pomoc ludziom cierpiącym z przyczyn zdrowotnych i społecznych oraz aktywizuje osoby starsze. Jest to pierwsza fundacja, która otworzyła sklep charytatywny w Polsce już w 1992 roku.

UPDATE: Poza Warszawą prowadzą jeszcze jeden sklep w Szczecinie.

  

Kopalnia Sklep Charytatywny ul.Białostocka 9 (Praga Północ) 

prowadzony przez Fundację Salomon 

Kopalnia to miejsce gdzie można kupić i oddać praktycznie wszystko, także duże meble. Jeśli lubicie styl Vintage to jest to miejsce dla Was.

Rzeczy przyniesione do sklepu są dzielone na te, które zostają do sprzedaży i na dary, które zostaną przekazane potrzebującym. Fundacja Salomon współpracuje z Domami Samotnej Matki, organizacjami wspierającymi bezdomnych i ubogich nie tylko w okolicy Warszawy. Docierają ze swoimi działaniami dalej, tam gdzie fundacji i darczyńców jest zdecydowanie mniej. Część pomocy rzeczowej trafia także na Ukrainę.

To jest sklep, do którego bardzo lubię zaglądać. Czuję się wtedy trochę jak odkrywca bo wszędzie poukładane są prawdziwe skarby. Prowadzący sklep to bardzo ciepli i otwarci ludzie, zawsze chętni do rozmowy i pomocy. W sklepie też wesoło tupta żółw Stefan <3 <3 <3

 

Sklep Charytatywny Fundacji Forani  Ul. Marszałkowska 1 (Centrum)

Fundacja swoimi działaniami wspiera osoby po wypadkach. Sklep przyjmuje i sprzedaje standardowe rzeczy poza dużymi sprzętami i meblami. Prowadzi też sprzedaż na Allegro https://allegro.pl/charytatywni/fundacja-forani/cele/obudz-w-sobie-aniola-i-wesprzyj-poszkodowanych-w-wypadkach-2 

 

Sklepowisko ul. Bazyljańska 1 (Bródno) 

prowadzony przez fundację Siłą Rzeczy, wspierającą osoby, które znalazły się w sytuacji kryzysowej i chcą z niej wyjść. 

Przyjmują i sprzedają wszystko, także meble i AGD/RTV. Po duże rzeczy mogą przyjechać własnym transportem. Wszystkiego dowiecie się na ich stronie lub FB 

Sprzedają też online na OLX https://sklepowisko.olx.pl/


Sklep Niebo ul. 11 Listopada 10 (Praga Północ) 

jest miejscem prowadzonym przez Fundację Pasja Życia zajmującą się m. in.: aktywizacją osób w trudnych sytuacjach, odnajdywanie sensu życia i własnej wartości, pomocą w wychodzeniu z uzależnień i tworzenie wspólnoty nastawionej na budowanie wspólnego dobra, a nie zysk jednostki.

Sklep przyjmuje i sprzedaje standardowe rzeczy: ubrania, akcesoria, książki itp.

 

 

 

 

My nie jesteśmy sklepem charytatywnym ale bardzo bliska nam jest idea połączenia kupowania i pomagania. Pamiętajcie, że w naszym dziale akcesoriów znajdziecie dobre woreczki szyte przez Shakhodat, która razem z rodziną musiała uciekać z Tadżykistanu. 16 PLN ze sprzedaży każdego woreczka przeznaczone zostało na jej wynagrodzenie. Woreczki znajdziecie w naszym dziale AKCESORIA.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl